Siirt Fıstığı Hangi Bölgelerde Yetişir?

Türkiye, en çok fıstık ağacı yetiştiren beş ülkeden biridir. Tarımda modern tekniklerin uygulanmaya başlaması ile birlikte yaklaşık 50 şehirde fıstık üretilmektedir.

Bu şehirlerin başında en çok fıstık üreten iller olarak Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt, Kahramanmaraş, Kilis, Batman, Manisa, Mardin, İzmir, Mersin, Şırnak ve Diyarbakır gelir.

Siirt Fıstığı Hangi Toprak Arazilerinde Yetişir?
Uygun anaç, erkek ve dişi çeşit ile birlikte düz, derin ve verimli toprak koşullarında sulamayla, kaliteli ve bol ürün alınabilmektedir. Siirt fıstığı meyilli, kıraç, kireçli ve verimsiz topraklarda da yetişebilmektedir.
Sıcak iklimde yetişir. Soğuğa dayanıklı olup – 12 dereceye kadar etkilenmez. 1500 rakıma kadar dikilebilir.

1 Dönüme Kaç Adet Siirt Fıstık Fidanı Dikilir, 1 dönüm Tarladan Kaç Kilo Fıstık Verimi Alınır?

Her bir dönüm arazide yaklaşık 30 fidan dikilerek yetiştirilmektedir.
Tam verim döneminde 50-60 kiloya kadar ürün verebilen fıstık ağacı, kimi araştırmalara göre 400 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Siirt Fıstık Fidanı Hangi Ayda Dikilir?

Siirt Fıstık fidelerinin tarlaya dikimi, sonbaharın sonundan (Kasım veya yaprak dökümü döneminden sonra) Nisan sonuna kadar gerçekleştirilebilir.

Fıstık Fidanı Nasıl Dikilir?

Ekimi için öncelikle 40 cm derinlik ve genişlikte çukurlar açılmalıdır. Ardından çukurdan çıkan toprak yanmış hayvan gübresiyle karıştırılır. Çukurun yarısı bu toprakla doldurulur ve fidan dikilir. Geri kalan toprakla da gövdesi kapatılır. Dikimle beraber can suyu verilir.
Siirt Fıstığı fidanı dikilirken 6’şar metrekare mesafeyle dikilir.

Küçük bahçelerde her 10 ağaçtan birine bir erkek aşısı yapılmalıdır. Bu sayede polenler Siirt Fıstığı bahçesinin her yerine yayılacaktır. Dikim Aşamaları
Dikim yapıldıktan hemen sonra 5-10 litre arası can suyu verilir.Yazın (Haziran – Temmuz – Ağustos) aylarında 15 günde bir olmak üzere 3 ay boyunca toplam 6 defa sulanır (Sulama sadece ilk yıl yapılır)
Kışın (Kasım – Aralık) ayında budama yapılır (Her sene budama yapılması lazım)
İlkbaharda çapalama ve traktörle çift sürme işlemi yapılır. (Her sene yapılması lazım)
Fidanın etrafı çapalandıktan sonra eski hayvan gübresi verilmesi ağacın gelişimi için faydalı olacaktır (Gübreyi ilk sene vermek yeterlidir)


Siirt Fıstık Fidanının Boyu
Aşısız fıstık fidanının boyu 20 cm – 1 buçuk metre arasındadır.
Aşılı fıstık fidanının boyu 50 – 60 cm arasındadır.

Siirt Fıstık Fidanı Bakımı Nasıl Yapılır?
Siirt Fıstık fidanı bakımları üç aşamada gerçekleştirilir. Bunlar; sulama, budama, toprak işleme ve gübrelemedir. Yapı gereği Siirt Fıstık fidanı sulamaya çok ihtiyaç duymaz. Fakat özellikle yaz aylarında ilk sene fidanlarınızı sulamanız verimi ve kaliteyi arttıracak, ağaçlarınızın gelişimini hızlandıracaktır. Dikimden sonra hemen can suyu verilmeli ve yaz aylarında 15 gün arayla en az 6 kez sulanmalıdır.

Siirt Fıstığı fidanlarının budaması hasattan sonra, Kasım- Aralık aylarında yaprak dökümünden sonra yapılmalıdır. Budama yapılmazsa fazla meyve olduğu zaman dallar kırılabilir, hasat zorlaşabilir ve sürgüler yaşlı kalır.

Toprak işleme özellikle İlkbahar mevsiminin başlarında yapılmalıdır. Üç ya da beşli pullukla çapraz şekilde, derin olarak sürüm yapılır. Böylece yağmur sularının toprağa daha iyi işlemesi sağlanır. Eğer arazi çok dik ve eğimli ise sürüm yerine teraslama yoluyla toprak işlenebilir. İlkbaharda ise yüzeysel olarak, iki kez sürüm gerçekleştirilir. İlki Nisan, ikincisi Mayıs ayında yapılır. Nisan ayındaki sürme yabancı otları kontrol etmeye yararken, Mayıs ayında yağmurların sonundaki yabancı ot kontrolüne ve topraktaki suyun muhafazasına yardımcı olur.

*Potasyum ve Fosfor içerikli gübrelerle organik gübre de Siirt Fıstığı fidanı için faydalıdır.

Aşılama Nedir, Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?
Bir meyve tür veya çeşidinden alınan bir göz ya da kalemin, anaç üzerine yerleştirilmesine aşı, yapılan bu işleme de aşılama denir.
Aşılama, iki bitkinin kaynaştırılarak büyütme tekniğidir. Bitkinin üst kısmına gelen yerine kalem, kökünü meydana getiren kısmına ise anaç adı verilir. Doğru fidan üretimi ve virüs testi için aşılama önemli bir uygulamadır. Farklı yollarla çoğaltılmaya çalışılan çeşitlerin önüne geçilmesi aşılama ile mümkündür. Bazı anaçların özelliklerinden yararlanmak için de aşılama çok faydalı bir uygulamadır.
Bölgenin sıcaklığı ve ağaçların gelişmişlik durumları dikkate alınarak aşılama döneminin ayı Haziran ayının başından başlayıp Temmuz ayının 20’sine kadar devam ediyor.
Aşılama tekniği, aşı kaleminin iyi seçilmesi, olgunlaşması, verimli ve iyi çeşit anaç ağaçlardan alınması önemlidir. Aşılama yapılmadan fıstık ağacından verim almak mümkün değildir.

Aşılamada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; aşıların kuzey yönüne bakması gerekmektedir.Fıstık fidanı toprağa dikildikten sonra fidan yüzük parmağı kalınlığına geldikten sonra aşılama yapılmalıdır.  (Bu da ortalama 3 yıla denk gelir.)
Kaç Yılda Ürün Verir?

Dikilen fidanlar aşılı veya aşısız tüplü olabilir.
Aşılı fidan yaklaşık olarak 3 yılda ürün verir.
Aşısız fidan yaklaşık olarak 6 – 7 yıl arasında ürün verir.

Fıstık Her Yıl Ürün Verir Mi?

Bir yıl tam verim verirken ikinci yıl verim oranı %60 oranındadır.

Siirt Fıstığını Diğer Fıstık Türlerinden Ayıran Özellikleri

Fıstık çeşitlerinden en kalitelisi olarak kabul edilen Siirt çeşidi; hemen her yıl ürün vermektedir. Sulu ve kuru koşullarda Gaziantep’te yetiştiriciliği en çok yapılan “uzun” çeşidinden yüzde 30 daha verimlidir. Fıstık çeşitlerinde olgunluk yaşı olarak kabul edilen 15 yaş ve üzerindeki uzun çeşidi ağaçlarında kuruda verim ağaç başına 3 kg iken Siirt çeşidinde kuruda verim ağaç başına 5 kg’dır. Sulu koşullarda uzun çeşidinde verim ağaç başına 9 kg olurken, Siirt çeşidinde ise ağaç başına 13 kg ve üzerine çıkabilmektedir.


Siirt çeşidi uzun çeşidine göre 3 yıl önce mahsule yatmaktadır. Siirt çeşidi iyi bakım şartlarında bir yıl tam bir yıl yüzde 70 olmak üzere hemen her yıl ürün vermekte iken, uzun çeşidi bir yıl tam bir yıl yüzde 30 verim vermektedir.

Siirt çeşidi özellikle taze olarak kavlatıldığı (dış kırmızı kabuğu soyulduğu) zaman meyve görünüşü daha çekici olmakta, çıtlama aralığı artmakta, dolayısı ile iç ve dış pazarlarda iyi fiyata satılmaktadır. Avrupa Birliği standartlarında Siirt çeşidi çok iri meyve sınıfına girmekte, çerezlik olarak istenmektedir.

Kendine has lezzeti, iriliği ve aroması nedeni ile Siirt Fıstığına olan talep her geçen gün artmaktadır. Yaklaşık 5 bin  fıstık üreticisi ile Siirt Fıstığı tarımı büyük bir sektör haline gelme yolunda ilerlemektedir.

Siirt fıstığı yağ oranı düşük olduğundan dolayı tüketildiğinde mideye rahatsızlık vermemektedir.


Fidanlarımız Neden Sertifikalıdır?
Sertifikalı meyve fidanları Tarım Bakanlığı tarafından verilen belge ile satılmakta ve üretilmektedir. Sertifikalı fidan Tohum Tescil Sertifikasyon Genel Müdürlüğünce kayıtlı, gerekli kontrolleri yapılmış fidanlardır. Gerekli tüm şartları sağlamış olan fidanlara ilgili kuruluş tarafından sertifika hakkı verilmektedir. Fidan üretilen arazilerin toprak kontrolü ve analizleri yapılarak, İl Tarım Müdürlüğünce incelenmektedir. Kaliteli, verimli, hastalıksız ve devlet tarafından denetlenmiş fidan dikmek için Sertifikalı fidan temin etmeniz oldukça önemlidir.

Sertifikalı Fidan Dikmenin Avantajları?

-Hastalıksız fidan dikerseniz.
-Kaliteli fidan dikersiniz.
-Devlet tarafından denetlenmiş fidan dikersiniz.
-Destekleme alabileceğiniz fidan dikersiniz.

Püf Noktaları Nelerdir, Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?
1- Fidanın kökü torbada olmalı ve dışarı sarkmamalıdır.
2- En üst kısmı(tepe noktası) kırmızı olmalıdır.
3- Yaprakları canlı (yeşil) olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir