Siirt Fıstığı Fidanı Hangi İllerde Yetişir?

Siirt fıstığı ağacı, Siirt ve çevresinde yetişen bir ağaçtır. Ülkemizde yıllar boyunca yalnızca Siirt’te yetiştirilen bu fıstık günümüzde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki diğer illerde de yetiştirilmektedir. Siirt’te doğal olarak yetişen bu fıstığa ormanlık bölgelerde rastlanabilmektedir.

Antep fıstığı ülkemizde ağırlıklı olarak Gaziantep yöresinde yetişiyor olsa da Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Diyarbakır ve Siirt gibi illerimizde de yüksek miktarda Antep fıstığı üretimi yapılmaktadır. Siirt ve Şanlıurfa’da yetiştirilen fıstık türü olan Siirt fıstığı ise iri taneleri, yeşil rengi ve yüksek çıtlak oranı ile diğer illerimizde yetişen fıstıklardan ayrılmaktadır.

Siirt Fıstığı Fidanı Nerelerde Yetişir?       

Siirt fıstığı, kireçli ve kıraçlarda yetişebilen bir ağaç olmakla birlikte toprak koşullarının verimli olduğu bölgelerde daha bol ve daha kaliteli meyveler verebilmektedir. Siirt fıstığı üretilecek yerlerde en fazla dikkat edilmesi gereken şey, özellikle çiçeklenme döneminde düşük sıcaklıkların ve bol yağışların olmamasıdır. Karasal ve çöl ikliminin olduğu bölgelerde yetişen Siirt fıstığı ağacı, ilkbahar aylarının soğuk geçtiği bölgelerde yetişmeyecektir.

Siirt Fıstığı Fidanı Nasıl Dikilir?

Siirt fıstığı dikmeden önce arazide dikim yapılacak yerler önceden işaretlenmelidir. Sulu koşullarda dikim yapılacaksa daha fazla meyve elde etmek için sık dikim yapılmalıdır. Bunun için fidanlar arasına 5-6 metre mesafe bırakılabilir. Mesafenin 2,5-3 metreye düşmesi durumunda ilerleyen yıllarda ağaçlar çok kalabalık hale gelebilmekte ve gölgeleri birbirini etkileyebilmektedir. Kuru koşullarda dikim yapılacaksa dikim aralıkları 6-10 metre kadar olabilir.

Siirt fıstığı ağacında köklerin düzgün bir şekilde büyümesini sağlamak için iyi bir drenaja sahip derin bir toprak profiline sahip güneşli bir yer seçmelisiniz. Siirt fıstığı, derin bir kök sistemine sahip olduğu için genelde kap içerisinde yetiştirilmeye uygun değildir.

Siirt fıstığında erkek ağaçlar, dişi ağaçları rüzgar yardımıyla tozladığı için fidanları rüzgar olmayan kapalı bir yerde yetiştirmemelisiniz. Ayrıca tozlaşmanın gerçekleştiğinden emin olmak için erkek ağaçları, rüzgarın esiş yönünün tersine diktiğinizden emin olmalısınız.

Siirt Fıstığı Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Siirt fıstığı fidanı, sonbaharın sonlarından ilkbaharın başlarına kadar dikilebilmektedir. Genellikle Kasım ayı ila Nisan ayları arasında dikilen Siirt fıstığı fidanları nemsiz ve yüksek sıcaklığın olduğu bölgelerde yetişmektedir. Siirt fıstığı fidanının dikileceği bölgenin aynı zamanda kışların çok sert geçmediği yerler olmasına dikkat edilmelidir.

Siirt Fıstığı Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Siirt fıstığı fidanı dikildikten sonra oldukça dayanıklı bir bitkidir. Çoğu toprakta yetişebilen bu ağaç yalnızca belli aralıklarla sulanmaya ihtiyaç duymaktadır. Güçlü bir kökü olan Siirt fıstığı ağacı yerleştikten sonra kuraklığa ve rüzgara karşı çok dayanıklıdır.

Siirt fıstığı ağacını ilk birkaç yıl boyunca ağaç kuruyana kadar haftada en az bir kez, kuru havalarda ise daha sık sulamak gerekecektir. Ağacın dikilmesinin üstünden üç kış geçtikten sonra ise özellikle çiçeklenme ve meyve gelişimi sırasında yalnızca gerektiği zaman sulamanız yeterli olacaktır.

Siirt fıstığı ağaçlarını, ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez kontrollü salınımlı bir gübre ile gübreleyebilirsiniz. Ayrıca toprağı dikimden önce doğal gübre ve kompost ile iyileştirebilirsiniz.

Yaz sonunda olgunluğa ulaşan meyveleri toplayabilirsiniz. Fıstıkların olgunlaşıp olgunlaşmadığını, kırmızıdan pembe ila sarıya döndüklerinde ve kabuklarının kolayca çıkmasından anlayabilirsiniz. Topladığınız fıstıkları taze şekilde yiyebilir veya sonra kullanmak üzere kurutabilirsiniz.

Siirt Fıstığı Ağacı Kaç Yılda Yetişir?

Siirt fıstığı ağacı, açık kök aşılı olarak dikildiği takdirde 2-4 yıl arasında meyve vermektedir. Bununla birlikte bu süre, ulama ve bakım şartlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Siirt fıstığı fidanı, erkek ile dişi fidanın aynı bahçeye dikilmesiyle meyve vermektedir. Genelde 9-10 dişi ağaca 1 erkek olacak şekilde dikilmesi gereken Siirt ağacından kuru yetiştirildiğinde 5-6 yılda verim alınabilirken sulu yetiştirildiğinde ise 2-3 yılda verim alınabilmektedir.

Siirt Fıstığı Kaç Kilo Ürün Verir?

Siirt fıstığı ağacının verimli bir şekilde ürün vermesi için 7-10 yıl geçmesi gerekebilir. Siirt fıstığı ağacı, verimliliğinin yüksek olduğu bu dönemde 50-60 kg’a kadar ürün verebilmektedir. Siirt fıstığı ağacından en yüksek verimliliği almak için ise 15-20 yıl geçmesi gerekebilir. Yapısı gereği iki yılda bir daha fazla ürün veren Siirt fıstığı ağacı, yüzlerce yıl yaşayabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir