Böğürtlen Fidanı Nerede Yetişir?

Böğürtlen fidanı, iklim bakımından seçici bir bitki değildir. Sıcaklığa ve kuraklığa karşı dayanıklı olan böğürtlen fidanı, kış ve ilkbahar aylarındaki don olaylarından zarar görür. Böğürtlen fidanı yetiştirirken sert rüzgar alan bölgeler tercih edilmemelidir. Bol güneşli, rüzgara karşı korunaklı, hasat zamanı yağmurlu olmayan ve kışları ılık geçen yerlerde böğürtlen yetiştirilebilir.

Böğürtlen Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Böğürtlen fidanı yetiştirilecek bahçenin, ilkbahar ve yaz aylarında sulanmaya uygun olması gerekir. Ayrıca toprak analizi yapılarak verilecek gübre miktarları belirlenmelidir. Dikilecek böğürtlen fidanlarının kökleri kuvvetli ve iyi gelişmiş olmalıdır. Sonrasında kürek genişliğinde ve derinliğinde çukurlar açılmalı ve fidanlar dikilmelidir. Hemen sonrasında ise fidanlara can suyu verilmelidir.

Böğürtlen Fidanı Nasıl Dikilir?

Böğürtlen fidanlarını dikmeden önce arazinin dikim için hazırlanması gerekir. Bunun için hazırlıklara önceki yaz hazırlanmaya başlanmalı ve ahır gübresi kullanılmalıdır. Böğürtlen fidanlarını dikmeden bir ay önce toprak derin bir şekilde sürülmelidir. Fidanların dikim mesafeleri dik gelişen böğürtenlerde az tutulmalıdır.

Böğürtlen Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Böğürtlen fidanı, sonbahar ila ilkbahar ayları arasında dikilebilir. Kışların çok sert geçmediği bölgelerde sonbahar veya kış dikimi yapılabilir. Sonbahar dikimi, hafif topraklar için de uygundur. Kışların sert geçtiği yerlerde ise Şubat-Nisan ayları arası dikim yapılabilir.

Böğürtlen Fidanı Ne Zaman Meyve Verir?

Böğürtlen fidanları genellikle dikimden birkaç yıl sonra meyve vermeye başlar. Tam verime yatması için ise dikimden sonra 3-4 yıl geçmesi gerekir. Böğürtlenlerin hasatları ise genel olarak Temmuz ve Ağustos aylarında yapılır. Haftada 2-3 kez hasat edilebilen meyveler hasat sonrası serin ve gölge bir yere taşınmalıdır. Böğürtlenlerin olgunluğa eriştiğini anlamanın en kolay yolu, meyvelerin sapından kolayca ayrılabilen bir durumda olup olmadığını kontrol etmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir