Antep Fıstığı Fidanı Hangi İllerde Yetişir?

Anacardiaceae familyasına ait olan Antep fıstığı ağacı, dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilen bir ağaçtır. Antep fıstığı ağacı, 6 ila 10 metre yüksekliğe ulaşabilen, yaprak döken, uzun ömürlü ve yavaş büyüyen bir ağaçtır. İki evcikli olan bu ağaç yalnızca erkek veya yalnızca dişi çiçeklere sahiptir. Bu nedenle Antep fıstığı ağacının meyve vermesi için erkek ağaçlardan gelen polenlerin rüzgar ile dişi ağaçlara ulaşması gerekmektedir.

Antep fıstığı ağaçlarının gövdesi ve dalları gri renkli olup yıllar geçtikçe koyulaşmaktadır. Kök sistemi oldukça güçlü olan bu ağacın yaprakları sonbaharın sonlarına doğru düşmeye başlamaktadır. Önce meyve veren dişi ağaçlar yapraklarını kaybederken sonradan ise meyve vermeyen ağaçlar yapraklarını dökmektedir. Son olarak ise erkek fıstık ağaçları yapraklarını kaybetmektedir.

Antep fıstığı fidanı ülkemizde Gaziantep, Siirt, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Şanlıurfa gibi illerde yetişmektedir. Bu iller, iklim olarak Antep fıstığı fidanı yetiştirmeye uygun olmakla birlikte fidanın dikildiği toprağın özelliği ve sulama gibi unsurlar, verimlilik bakımından önemli noktalar arasında yer almaktadır. Antep fıstığı üretiminde yıldan yıla dalgalanmalar olmakla birlikte üretimin en fazla olduğu ilimiz Gaziantep olmaktadır. Antep fıstığı fidanı hangi illerde yetişir? sorusunun cevabı için okumaya devam edin.

Antep Fıstığı Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Antep fıstığı fidanının özel iklim ihtiyaçları bulunduğu için Antep fıstığını her yerde yetiştirmek mümkün değildir. Antep fıstığı fidanı yetiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar arasında bölgenin sıcaklığı, nemi ve yağış miktarı bulunmaktadır.

Antep fıstığı fidanı, gün boyu çok yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duymakta ve yüksek nemden veya nemli topraktan hoşlanmamaktadır. Kumlu ve drenajı iyi olan topraklar, Antep fıstığı fidanı için idealdir. Sık olmayan derin sulama yöntemleri Antep fıstığı fidanı için uygundur. Birden fazla ağaç yetiştirilmek istendiğinde fidanları en az 6 metre aralıklarla dikmek iyi olacaktır.

Antep fıstığı ağacı, iki evcikli bir bitkidir. Yani bir ağaç üzerinde yalnız erkek, diğer ağaç üzerinde ise yalnızca dişi çiçekler bulunduğu için Antep fıstığı üretmek için her birinden birer tane yetiştirmek gerekecektir. Antep fıstığı fidanı almak istediğinizde fidanları satın alacağınız yere bunların dişi mi yoksa erkek mi olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Antep fıstığı ağaçlarından yalnızca dişi olanlar meyve vermektedir. Bu nedenle Antep fıstığı hasat etmek istiyorsanız genel olarak her 9 dişi fıstık ağacının ortasına 1 adet erkek fıstık ağacı dikmeniz gerekir. Erkek fıstık ağaçları, dişi ağaçlardan daha yüksek ve daha sağlam oldukları için dışarıdan kolayca fark edilebilmektedir.

Antep Fıstığı Fidanı Hangi İklimde Yetişir?

Antep fıstığı fidanı yetiştirmek için doğru iklimi seçmek çok önemlidir. Antep fıstığı fidanı nemli havayı sevmediği için havanın kuru sıcak olması gerekmektedir. Ayrıca kışların uzun olduğu yerler de Antep fıstığı fidanı yetiştirmek için daha uygundur. Kışın kısa sürdüğü yıllarda daha az sayıda fıstık elde edilebilmektedir. Antep fıstığı en fazla meyveyi uzun, sıcak, kuru, düşük nemli ve serin olan, ancak soğuk olmayan iklimlerde vermektedir.

Antep fıstığı fidanı, büyüme sezonu boyunca nemli havadan hoşlanmaz. Yaz ve sonbahar aylarında yağmurlar nedeniyle görülen yüksek nem, mantar hastalıklarına neden olabilmektedir. Antep fıstığında tozlanma da rüzgarlardan, geç gelen ilkbahar yağmurlardan ve don olaylarından etkilenebilmektedir.

Antep fıstığı fidanı yetiştirmek isteyenlerin yazın yeterince sıcak, kışın ise yeterince ılıman olan iklimleri tercih etmeleri önemlidir. Bu kriterleri sağlamayan bölgelerde de Antep fıstığı yetişebilmekle birlikte ağaçların yeteri kadar meyve vermesi mümkün olmayabilir.

Antep Fıstığı Fidanı Nasıl Dikilir?

Antep fıstığı fidanlarını aldıktan sonra dikmeden önce bunların konumlarını belirlemeniz gerekir. Antep fıstığı fidanı, özellikle toprak yeteri kadar verimliyse en az 6 metre aralıklarla dikilmelidir. 6 metreden kısa mesafelerde dikilen fidanlar, birkaç yıl sonra ağaçların çok fazla kalabalık hale gelmesi ve birbirlerini gölgelemesi sonucu üretim miktarının ve kalitesinin düşmesine ve hasat ile budamanın zorlaşmasına neden olabilmektedir.

Antep Fıstığı Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Antep fıstığı fidanı, Kasım ayı gibi sonbaharın sonlarından itibaren dikilebilmektedir. Bununla birlikte fidanların dikileceği bölgeye ve bölgenin rakımına göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir. Ancak genel olarak Antep fıstığı fidanının ülkemizde Kasım ila Nisan ayları arasında dikilebileceği söylenebilir.

Antep Fıstığı Fidanı Ne Zaman Meyve Verir?

Antep fıstığı ağaçlarının çiçeklenmesi genelde Nisan ayında gerçekleşmektedir. Çoğunlukla erkek ağaçlar, dişilerden erken çiçek açmaktadır. Bu da polenlerin büyük bir kısmının kaybedilmesine ve fıstık üretiminin azalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle yetiştiricilerden bazıları erkek ağaçlardan polen toplayıp bunları uygun koşullarda depolamakta ve çiçek açtıktan sonra dişi ağaçlara dağıtmaktadır. Buna yapay tozlama adı verilmektedir.

Antep fıstığı, diğer yemişlerin aksine üzüm gibi salkım halinde yetişmektedir. Antep fıstığı ağacı, bir yıl önce çiçek tomurcukları tarafından oluşturulan sürgünlerde meyve vermektedir. Bu ağaç genelde iki yılda bir meyve vermektedir. Antep fıstığı ağacı normalde 7 yaşından itibaren iyi bir verime sahip olurken 100 yıldan uzun süre meyve verebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir