Siirt Fıstığı Fidanı Kaç Yılda Yetişir?

Siirt fıstığı, Antep fıstığına benzemekle birlikte bazı yönleriyle Antep fıstığından ayrılan bir fıstık çeşididir. Siirt ve Siirt çevresinde yetişen bu fıstık, yörenin sıcak ve kurak iklimi nedeniyle Antep fıstığından ayrılmaktadır.

Antep fıstığına göre daha iri meyveleri olan Siirt fıstığı, Siirt’in çöl iklimi sayesinde diğer illerde yetişen fıstıklardan daha farklı bir lezzete sahiptir. Siirt’in havasındaki nemin daha az olması, fıstığa ihtiyacı olan ortamı sunmakta ve fıstığın lezzetli olmasını sağlamaktadır.

Siirt fıstığı, oldukça lezzetli bir fıstık çeşidi olmakla birlikte tıpkı diğer fıstık ağaçları gibi Siirt fıstığı ağacı da yetişmek ve meyve vermek için uzun yıllara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle Siirt fıstığı ağacı yetiştirmek istiyorsanız, bunun uzun bir süre alacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Siirt Fıstığı Ağacı Kaç Yılda Yetişir?

Siirt fıstığı ağacı yetiştirmek uzun bir süreçtir. Siirt fıstığı ağacının kaç yılda yetişeceği, dikilen fidanın türüne ve sulama koşullarına göre farklılık gösterecektir. Bununla birlikte fidanların yetişmesinin genel olarak 4-5 yıl aldığı söylenebilir.

Tüplü Siirt fıstığı dikilecekse fidanlar aşılı ya da aşısız olarak dikilebilir. Aşılı fidanlar, 4-5 yılda meyve verebilir. Tüplü fidanlarla dikim yapıldığında fidanlar her 15 günde bir 10 litre olacak şekilde sulanmalıdır. Ayrıca fidanların dikini sonbahar aylarında yapılmalıdır.

Sulu koşullarda dikim yapılacaksa sık dikim tercih edilmekte ve ağaçlar arasında 5-6 metre bırakılmalıdır. Aksi halde ağaçlar 13-15 yıl içerisinde tam verime ulaştığında birbirlerinin gölgesini etkileyebilmektedir.

Kuru koşullarda ise ağaçların arasında daha fazla boşluk bırakılmalıdır. Kuru koşullarda 6-10 metre aralıklarla dikilebilen Siirt fıstığı fidanları, 7×7 veya 8×8 metre mesafe olacak şekilde dikilebilir.

Sulu ve kuru koşullarda Siirt fıstığı fidanı dikimi yapılacaksa fıstık sıralarının arasına bağ dikilmeli ve birkaç yıl içerisinde verim alınabilmektedir. 12-15 yıl geçip ağaçlar tam verime ulaştığında bağın sökülmesi tavsiye edilmektedir.

Siirt Fıstık Fidanı Nasıl Dikilir?

Siirt fıstığı fidanı dikmeden önce yapmanız gereken en önemli şey, fidanların dikileceği yerleri bahçede işaretlemek olacaktır. Fidanların dikim yerleri işaretlendikten sonra çukurlar açılmalıdır. Çukurlar, 40-50 cm genişliğinde ve 60-80 cm derinliğinde olmalıdır.

Siirt fıstığı fidanlarının dikileceği çukurlar açıldıktan sonra çukurların diplerine 1-2 kürek yanmış ahır gübresi ve 100-120 gram 15-15-15 gübresi ile karıştırılmış yüzey toprağı atılır. Ardından fidanların dikimi yapılır.

Aşılı fidan dikilecekse aşı yeri, toprağın yüzeyinde bırakılmalıdır ve dikimden sonra fidana su verilmelidir. Fidanların ilk yazlarında 15 günde bir su verilmesi, kurumamaları ve gelişmeleri açısından faydalıdır.

Siirt Fıstık Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Siirt fıstığı fidanının iklim koşulları kadar ne zaman dikileceği de önemlidir. Siirt fıstığı fidanı, sonbahardan ilkbahara kadar yapılabilmekle birlikte fidanlar, kışların çok sert olmadığı bir bölgede dikilecekse sonbaharda dikim yapılabilir.

Siirt Fıstığı Fidanı Nerelerde Yetişir?

Siirt fıstığı fidanı, yazların sıcak ve kurak geçtiği bölgelerde yetiştirilebilir. Kireçli ve verimsiz topraklarda dahi yetiştirilebilen Siirt fıstığı fidanı için en önemli faktör, iklimdir.

Siirt fıstığı fidanı, yaz aylarının uzun ve nemsiz olduğu yerler için uygundur. Ayrıca ilkbaharda havanın soğuk olmaması ve bölgenin çukur olmaması da Siirt fıstığı için önemlidir. Çiçeklenme döneminde sıcaklıkların düşük olması verimi etkileyebilirken yağışların olması ise mantar hastalıklarına neden olabilir.

Siirt fıstığı genel olarak Siirt ve çevresinde yetiştirilmektedir. Ancak son yıllarda İzmir ve Aydın gibi illerimizde de Siirt fıstığı ağacı yetiştirilmeye başlanmıştır. Siirt fıstığı fidanının yetiştirilemeyeceği tek bölgenin nemli ve yağışlı olması nedeniyle Karadeniz Bölgesi olduğu söylenebilir.

Siirt Fıstığı Fidanı Nereden Alınır?

Siirt fıstığı fidanını, fidan yetiştiricilerinden alabilirsiniz. Ancak fidanları alacağınız yerin güvenilir ve gerekli sertifikalara ve ruhsata sahip olduğundan emin olmalısınız. İnternet üzerinden kolayca satın alabileceğiniz fidanlar hakkındaki bilgileri ilgili yetiştiriciye sorabilir ve fidanları nasıl yetiştireceğinize dair daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir